Co powinieneś wiedzieć zanim oddasz auto do skupu?

3 minutes, 2 seconds Read

Sprzedaż używanego samochodu to zwykle proces długotrwały i skomplikowany. Wymaga on odpowiedniego przygotowania wozu, wykonania zdjęć, publikacji ogłoszeń w wielu portalach i odbycia licznych spotkań z potencjalnymi nabywcami. Transakcję taką można jednak sfinalizować również w ciągu jednego zaledwie dnia, przy minimalnym stresie i wysiłku – wystarczy skorzystać z usług skupu aut.

Jak działa skup aut?

Skup aut to przedsiębiorstwo, które odkupuje pojazdy używane od ich właścicieli, by następnie zbyć je z zyskiem. Profil działalności takiej firmy może być przy tym bardzo różny – przykładowo Skup aut Śrem, obsługujący głównie klientów z Wielkopolski, prezentuje na swej stronie ofertę zakupu pojazdów osobowych, ciężarówek i motocykli. Istnieją jednak również przedsiębiorstwa, specjalizujące się w konkretnych typach pojazdów (np. jednośladach lub autach dostawczych). Na szybkie działanie skupu można jednak liczyć niezależnie od jego profilu – finalizacja transakcji może nastąpić nawet w kilka godzin od zgłoszenia chęci sprzedaży auta.

Czy można sprzedać do skupu pojazd uszkodzony?

Zwykle tak – ofertę zakupu aut powypadkowych oraz niesprawnych znajdziemy na przykład na stronie https://zasada24.pl/sroda_wielkopolska_i_okolica-14-p-1.html, należącej do jednego z renomowanych podmiotów, działających od lat w tej branży. Co ważne, skupy aut standardowo transportują pojazdy na własny koszt (nie ma więc konieczności przewozu uszkodzonego samochodu wynajętą lawetą). Odróżnia je to od większości stacji demontażu pojazdów i czyni korzystanie z ich usług rozwiązaniem bardziej opłacalnym od złomowania niesprawnego wozu.

Jak wygląda sprzedaż auta do skupu?

W sprzedaży auta do skupu można wyróżnić kilka etapów. Są to:

  • nawiązanie kontaktu (zwykle można wykorzystać do tego formularz na stronie internetowej przedsiębiorstwa);
  • rozmowa telefoniczna i wstępna wycena auta;
  • spotkanie w umówionym miejscu i oględziny wozu;
  • podpisanie umowy;
  • zapłata należności.

Wszystkie te działania mogą odbyć się w ciągu kilku zaledwie godzin (oczywiście nie muszą – jeżeli posiadacz wozu ma wątpliwości lub potrzebuje czasu do namysłu, zawsze może odłożyć finalizację transakcji).

Sprzedaż auta do skupu – jakie dokumenty są wymagane?

Sprzedaż samochodu do skupu pozwala też uniknąć długotrwałych przygotowań wozu do prezentacji – jeżeli zdecydujemy się na taką formę jego zbycia, konieczne będzie jedynie zgromadzenie odpowiednich dokumentów. W przypadku sprzedaży samochodu przez posiadacza, który nie prowadzi działalności gospodarczej, wymagane jest przedstawienie:

  • dokumentu tożsamości;
  • dowodu rejestracyjnego pojazdu;
  • karty pojazdu (o ile była wydana);
  • dowodu opłacenia składek obowiązkowego OC.

Przy sprzedaży wozu firmowego trzeba też zwykle dodatkowo okazać pełnomocnictwo do zawarcia umowy (szczególnie w sytuacji, gdy posiadaczem auta jest spółka) oraz dowody zakończenia umowy leasingowej (jeżeli auto było użytkowane wcześniej w taki sposób).

Jak wygląda zapłata za samochód sprzedany do skupu?

Standardowo zapłata za wóz oddany do skupu aut odbywa się gotówką, natychmiast po podpisaniu umowy. Ostatnio popularną metodą regulowania należności z tego tytułu są również szybkie przelewy – dzięki nim pieniądze w ciągu kilku zaledwie minut mogą znaleźć się na koncie sprzedającego. Nie ma przy tym konieczności przechowywania gotówki w domu lub transportowania jej do banku. Przelew jest też jedyną możliwą formą zapłaty przy sprzedaży do skupu pojazdu firmowego.

Similar Posts