Co odpowiada, za chłodzenie silnika w naszych aucie, a tym samym utrzymanie pewnej temperatury? Mowa o układzie chłodzenia, jaki ma pełnić właśnie takie zadanie, a także ogranicza niedogrzania lub nagrzania się jednostki napędowej, odbierając ciepło przez ciecz chłodzącą jaką oddaje ją w pewien sposób bezpośrednio do otoczenia.
Oczywiście układ chłodzenia, ma także ogólny wpływ na użytkowanie auta, możliwość odparowania szyb w samochodzie, zużycie paliwa czy ogrzanie kabiny samochodu.
Układ chłodzenia, składa się z takich elementów jak :
– Nagrzewnica jaka ma przekazać ciepło pochodzące z płynu do kabiny samochodu.
– Zbiornika wyrównawczego, który ma regulować poziom płynu z uwzględnieniem objętości cieczy.
– Chłodnicy, jaka jest wymiennikiem ciepła, i która odprowadza z silnika ciepło.
– Pompy płynu chłodzącego, jest ona odpowiedzialna za ruch cieczy.
– Termostatu, dba on o prawidłowy przepływ płynu chłodzącego
– Wentylatora, który ma pomóc chłodnicy w utrzymaniu temperatury cieczy, poprzez przyspieszenie przepływu powietrza.
Awaria układu chłodzenia, wymaga natychmiastowego działania
Wszystkie awarie układu chłodzenia, i poszczególnych oraz przedstawionych powyżej elementów, wymagają natychmiastowego działania, inaczej może się to dla nas bardzo źle skończyć. Mowa o przypadkach, kiedy niedogrzanie lub rozgrzanie jednostki napędowej, sprawi iż nie będzie możliwa jej naprawa i wiązać się to będzie z wymianą samego silnika. Należy także być świadomym, iż co jakiś czas powinniśmy sprawdzić poziom czynnika chłodzącego, jednak w żadnym wypadku nie stosować zwykłej wody, gdyż jej właściwości nie są takie które pozwolą nam na prawidłowe działanie układu chłodzenia. Może także dojść do wycieku płynów, lub zapalenia się kontrolki która informuje nas o zdecydowanie za wysokiej temperaturze silnika, i nakazuje zdiagnozowanie takiego problemu. Niech więc układ chłodzenia w naszym aucie, zawsze działa w prawidłowy oraz odpowiedni dla niego sposób, dbając przy tym o sam silnik i zapewniając mu niezbędne możliwości do działania, zwłaszcza gdy idzie o utrzymanie optymalnej temperatury.